tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co z tym zrobić?
Autor Wiadomość
KDZ

Wysłany: 2021-09-21, 14:48   Co z tym zrobić?

Witam forumowiczów!
Wpadł mi w ręce taki panel fotka
Na końcu działki mam kurnik, pomyślałem sobie że zainstaluje na nim ten panel, podłączę jakiś tani regulator, a do niego żelowy akumulator 20Ah. Do akumulatora chciałbym podłączyć jakieś oświetlenie i małe radio. Czasami podłączałbym jakieś inne użądzenie typu mini pompa do wody, czy coś w tym stylu. Słabo się orientuję w tych sprawach, dlatego pytam czy to zadziała. Trochę czytałem i z tego co wyczytałem wychodzi, że w tym panelu Vmp jest trochę za duże na 12v i że lepiej by było taki drugi panel zdobyć i zrobić z tego 24v. Czy tak jest?
Pozdrawiam

Kwazor 
Elektronik

Wysłany: 2021-09-22, 17:30   

Jesli chodzi o ten panel i zwyły regulator PWM to osiągniesz przy bardzo dobrych wiatrach 60W z niego ( Impp X Vbat).
Więc przy słabej pogodzie bedzie klapa totalna ( no chyba ze interesuje cię ładowanie na poziomie 1.2W )

Ten panel jak i wiele innych wymaga regulatora MPPT i tutaj uzyskasz maksymalną sprawność instalacji.

Do niego potrzeba regulatora o prądzie wyjściowym 185W/12V =15.41A czyli 15A wersji lub 20A ( ceny 20A realnego mppt to około 270 -340zł ) tylko nie nabierz się na tanie po 110z-140zł bo to pwm i nici z pełnej wydajności.

Akumulator 20Ah nawet do wersji z tanim regulatorem to troche mało zalecałbym ci tak z 50 -60Ah ( Przy mppt z 80-120)

Pogoda dzis słaba u mnie i mam panel z UMPP na poziomie 36V i gdybym nie miał regulatora mppt który zrobiłem to uzyski miałbym 3 krotnie mniejsze.

KDZ

Wysłany: 2021-09-24, 15:28   

Dziękuję za odpowiedź.
Czyli rozumiem, że żeby to miało ręce i nogi to muszę minimum dokupić coś takiego
regulator
akumulator
?

Odpowiedz do tematu