tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dobór sprzętu dla małej instalacji
Autor Wiadomość
Bullseye
Bullseye

Wysłany: 2021-06-14, 11:38   Dobór sprzętu dla małej instalacji

Doradzi ktoś co na początek założyć by całą serwerownie postawić na panelach Foto ?
Całość ciągnie okolice 100W.

Jaki sterownic MPTT (najlepiej z uart albo modbus) zastosować by podłączyć 2-3 panele + 2x 12V 74Ah akumulator ? Jakie panele do tego ?

Wyjście 12/24 (albo napięcie akumulatora), dalej sprzęt zasilę przetwornicami DC/DC.

Kwazor 
Elektronik

Wysłany: 2021-06-15, 17:25   

Moc Paneli dobierz minimum X 4 ( 450W ) bo zmienność pogody jest bardzo duża.
Akumulatory tutaj magazyn minimum 200 Ah ( 2.4kWh ) bo są dni prawie bez słońca i tak 200Ah to mało bo starczy to tylko na 24H pracy.. ( weź pod uwagę zimę -- tego często nikt nie bierze w projektowaniu ).

Ogólnie przyjmij sobie że masz 3 dni ciemnicy i ładowanie na poziomie 20W jako najgorsze warunki ( co akurat miałęm okazje nie raz obserwować )

U mnie np pracuje laptop po 7H dziennie ( średnio bierze 25W ) i było w zimę tak że moje 100Ah li-ion nie dało rady bo były w zimę 2 bite tygodnie ciemni totalnej. i po tygodniu musiałem podłączyć się pod 220V.

Regulator tylko MPPT bez tego to system np taki panel 450W z zwykłym PWM-em ( albo udajacym mppt ) to masz moc ładowania na poziomie 120W max ( 1/3 wydajności.

Do 450W potrzeba juz 40A MPPT ( te w sensownej jakości kosztują 700zł ).

Bullseye
Bullseye

Wysłany: 2021-06-16, 11:46   

Okey, super i dzięki za nakierowanie :)
Od biedy zrobię awaryjne przełączanie na sieć 230V, ale akumulatory widzę muszę wziąć na zapas większe niż założyłem :)

Doradzisz sensowy sterownik MPTT ?

Kwazor 
Elektronik

Wysłany: 2021-06-16, 16:10   

Musisz podjąć decyzję ile chcesz magazynować energii.
Ja bym celował w 2 x 150Ah ( 300 sumarycznie ) by mieć awaryjne i pewne na minimum 24H.
Jak nie starczy to przełączenie na sieć i poczekanie aż się naładują.
Zawsze możesz dodać kolejne ( przy 12V to można dodać różnej pojemności przy 24V musza być takie same )

Teraz pytanie : czy twoje sprzęty można zasilć tylko z 12V czy miałeś pomysł 12-->220 ? Bo wtedy dodaj minumim +20% poboru więcej mocy ( sprawnośc przetwornic około 80%) i koniecznie z pełnym sinusem ( aproksymacji nie lubią zasilacze z APFC )

Albo 24 i wtedy przetworka step down.

Co do MPPT to 40A np Tracer 4210A 700zł

Gdybym miał wolne moce produkcyjne to wykonał bym ci regulator 40A ale narazie zbyt zawalony pracą jestem ( połowa ceny tracera ) no i mamy dodatkowe finanse na akumulator .

Bullseye
Bullseye

Wysłany: 2021-06-20, 17:08   

Więc trochę odchudziłem instalację i wymieniłem routery na nowsze dzięki czemu pobór prądu z gniazdka wdg miernika spadł mi do 60W (jest to wartość razem z UPSem który jest stary i zjada koło 10-15W, przy foto będzie zbędny).
Czy w tym wypadku mogę mniejszą baterię dać i mniej paneli czy nie wiele to zmienia ?

Kwazor 
Elektronik

Wysłany: 2021-06-22, 16:04   

Mamy 60W x 24h = 1.4kWh
By utrzymać 24H system w najgorszych warunkach i tak potrzeba minimum 150Ah akumulator.

Więc jak sam widzisz niewiele to zmienia gdy chcemy odciąć się od gniazdka.
Panel Dobrze by było z 260W-300W i tak mieć ( w te upały co są teraz to wydajnośc paneli potrafi spaść do 60%) czyli z 260 uzyskamy 160W ( zostaje nam 100W ładowania)

Wiesz niby tylko 60W ale jednak z czegoś trzeba je mieć. A jednak u mnie prąd z podliczeniem wszystkiego płaciłem 1.06zł za kWh.. (zawsze licz cene /ilosc kWh bo co niektórzy liczą tylko sama cene kWh i nieźle się sami oszukują ).

A jeszcze ma skoczyć o 15%..

Bullseye
Bullseye

Wysłany: 2021-06-23, 09:34   

Czyli lepiej 3kW założyć na dachu Offgrid za 15900 chyba :)

Odpowiedz do tematu