tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozliczenie miedzyfazowe spór z Tauron WAŻNE
Autor Wiadomość
lukas24abc 

Wysłany: 2017-06-18, 10:29   Rozliczenie miedzyfazowe spór z Tauron WAŻNE

Na wstępie przepraszam że założyłem nowy temat ale to dla mnie ważne.

Jestem prosumentem od września 2015 r. Mam 2 instalację o łącznej mocy 7,28 - każda po 3,64. i w związku z tym mam pokryte tylko 2 fazy z trzech.

Po wyjściu ustawy z dniem 01.07.2017 myślałem że zakład energetyczny będzie mi bilansował tą energię ale tak się nie stało. Logując się na aplikacje e-licznik u mojego operatora Tauron miałem podgląd co się dzieje z produkcją i poborem i tam właśnie spostrzegłem że nie odbywa się bilans. (Dodam że po zainstalowaniu fotowoltaiki już wówczas pozrzucałem największe zużycie prądu na te dwie fazy w które były wpięte inwertery, zostawiając bardzo znikomą ilość obwodów na trzeciej niepokrytej fazie). Złożyłem 12.08.2016 reklamację dotyczącą bilansowania do mojego operatora, odpowiedzi nie było więc regularnie dzwoniłem i ponaglałem co z moją sprawą. Dnia 24.05.2017 zadzwonił telefon z Tauron że mają dla mnie nowy licznik, który bilansuje już tą energię a dnia 26.05.2017 nastąpił jego montaż. Rzeczywiście bilansowanie jest, pobór podczas dni słonecznych na trzeciej fazie wynosi zero gdzie wcześniej pokazywał 0,1-0,3 kw. Dużo nie myśląc poszedłem krok dalej i napisałem reklamację do operatora żeby mi zrekompensowała energie od dnia wejścia ustawy czyli 01.07.2017 do dnia montażu nowego licznika 26.05.2017. W odpowiedzi dostałem to "Szanowny Panie, w odpowiedzi na zgłoszenie informujemy, że w licznikach energii elektrycznej instalowanych dla prosumentów w sieci niskiego napięcia do pomiaru stosuje się metodę algebraiczną. Liczniki te zapewniają odrębną rejestrację danych pomiarowych dla energii wprowadzonej i pobranej do i z sieci dystrybucyjnej. Metoda ta odzwierciedla rzeczywiste przepływy energii elektrycznej. Z powodu nieprecyzyjnej informacji przekazanej wewnątrz naszej firmy nastąpiła omyłkowa wymiana licznika energii elektrycznej. W najbliższym możliwym czasie dokonamy ponownej wymiany licznika energii elektrycznej na zgodny z obecnie stosowanymi rozwiązaniami przez dystrybutora. Za powstałe utrudnienia przepraszamy" Wkurzyłem się i to bardzo i powiedziałem że nie odpuszczę skoro już mi taki licznik zamontowali.
Zacząłem dzwonić po rożnych instytucjach i każdy mi mówił że przepis "rozdział 2 art. 4 ust. 3: Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo - rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji" to mit i nikt go nie stosuje bo każdy operator interpretuje go jak chce.
Napisałem więc list do Prezesa URE:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie mojego przypadku dotyczącego rozliczenia się za energię zgodnie z wejściem ustawy o OZE z dniem 01.07.2016, gdzie sprzedawca energii powinien bilansować ilość energii z wszystkich faz (rozdział 2 art. 4 ust. 3: Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, dokonuje rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej i pobranej z sieci przez prosumenta, na podstawie wskazań urządzenia pomiarowo - rozliczeniowego dla danej mikroinstalacji, po uzyskaniu danych pomiarowych od operatora systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, przekazanych przez tego operatora w taki sposób aby ilość wprowadzonej i pobranej przez prosumenta energii była rozliczona po wcześniejszym sumarycznym bilansowaniu ilości energii z wszystkich faz dla trójfazowych mikroinstalacji). W moim przypadku tak się niestety nie stało. Zgłaszałem na infolinii powyższy problem jak będzie sprzedawca podchodził do rozliczenia energii między fazami, ale nie uzyskałem do dnia dzisiejszego żadnej odpowiedzi. Dnia 26.05.2017 wymieniono mi licznik na taki, który już bilansuje mi tą energię, aczkolwiek fakt ten powinien nastąpić zgodnie z ustawą już dnia 01.07.2016. W związku z powyższym licząc na rekompensatę lub prawidłowe rozliczenie energii od dnia startu ustawy 01.07.2016 do momentu zainstalowania licznika dnia 26.05.2017 zgłosiłem reklamację u operatora. Jako dowód potwierdzenia zaistniałych rozliczeń wysyłam kilka skreenów z przed wymiany licznika i po jego wymianie z portalu e-licznik. W odpowiedzi na reklamację dostałem informację:
"Szanowny Panie, w odpowiedzi na zgłoszenie informujemy, że w licznikach energii elektrycznej instalowanych dla prosumentów w sieci niskiego napięcia do pomiaru stosuje się metodę algebraiczną. Liczniki te zapewniają odrębną rejestrację danych pomiarowych dla energii wprowadzonej i pobranej do i z sieci dystrybucyjnej. Metoda ta odzwierciedla rzeczywiste przepływy energii elektrycznej. Z powodu nieprecyzyjnej informacji przekazanej wewnątrz naszej firmy nastąpiła omyłkowa wymiana licznika energii elektrycznej. W najbliższym możliwym czasie dokonamy ponownej wymiany licznika energii elektrycznej na zgodny z obecnie stosowanymi rozwiązaniami przez dystrybutora. Za powstałe utrudnienia przepraszamy."
Proszę o ustosunkowanie się, czy mój dostawca energii ma prawo wymienić mi po raz kolejny licznik energii na taki, który nie bilansuje mi jej co moim zdaniem jest dla mnie nie korzystne. Zależy mi na Państwa interpretacji oraz zajęciu stanowiska w związku z tym proszę o nie odsyłanie mnie do terytorialnej jednostki w Katowicach ani do sądów tylko proszę o wyjaśnienie na poziomie systemowego rozliczenia jak ono ma funkcjonować bo z tego co wiem żaden z OSD nie stosuje sie do tego przepisu bo jest on zbyt ogólnie napisany a operatorzy interpretują go na swój sposób. Dodam dla jasności, że posiadam dwa inwertery jednofazowe w trójfazowej instalacji domowej.

Czekam na odpowiedz z URE a swoją drogą napiszę jeszcze w podobnym tonie do Departamentu Źródeł Odnawialnych w Ministerstwie Energii.

Napiszcie mi co o tym sądzicie bo to dla mnie istotne - poza tym jeżeli ktoś ma podobny problem trzeba pisać do Prezesa URE o ustosunkowanie i zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Wysyłam Wam 3 skreeny z przed i po wymiannie licznika

po wymianie licznika.jpg
Po wymianą licznika
Plik ściągnięto 438 raz(y) 110,28 KB

przed wymiana 2.jpg
Przed wymianą licznika
Plik ściągnięto 438 raz(y) 117,47 KB

przed wymiana 1.jpg
Przed wymianą licznika
Plik ściągnięto 438 raz(y) 119,03 KB

Odpowiedz do tematu