tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mycie fotowoltaiki
Autor Wiadomość
pawelv 

Wysłany: 2015-11-20, 15:07   Mycie fotowoltaiki

Cześć,
Zarejestrowałem się tutaj na forum, żeby podzielić się z wami moimi ostatnimi doświadczeniami z fotowoltaiką. Kupiłem u siebie w firmie maszynę QLEEN DISY do mycia wszystiego. Sprawdziłem na liczniku uzyski z paneli PV przed umyciem i po. Okazuje się, że teraz elektrownia produkuje trochę więcej energii niż wcześniej. Panowie z Lewi-Polska mówili, że mycie fotowoltaiki jest ważne i to samo też jest napisane w internecie.
Myliście kiedyś swoje panele PV ? Bo nie wiem jak często trzeba myć, a szczerze mówiąc trochę to czasu mi zajęło.

Janek45

Wysłany: 2015-11-23, 21:57   

Z tego co słyszałem, w Europie zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych raz do roku, najlepiej po okresie zimowym. Natomiast część branży uważa, że panele myją się "samoczynnie" poprzez opad deszczu. Na forum mogę powiedzieć, że najgorszym problemem dla paneli są zanieczyszczenia ptasimi odchodami :)

pawelv 

Wysłany: 2015-11-25, 08:50   

W praktyce jednak od deszczu się nie myją co sam zauważyłem. Ptasie odchody są faktycznie najgorsze, a ptaszki lubią tam przesiadywać. Umyje sobie jeszcze raz wiosną i zapisze uzyski.

Gdybyście zastanawiali się w jaki sposób umyć te panele to mogę wam podać numer telefonu do firmy, która się w tym specjalizuje i pomoże dobrać odpowiednie urządzenie.

A macie doświadczenie jak to jest ze śniegiem na panelach w praktyce?

Caro_lina 

Wysłany: 2015-11-26, 16:20   

Witam serdecznie. Dopiero przymierzam się do zakupu paneli fotowoltaicznych i ogólnie sprawdzam ceny itp. Jeśli chodzi o mycie paneli, to o jakich średnio kosztach mowimy?

Marek 

Wysłany: 2015-11-27, 16:32   

Cena będzie ściśle uzależniona od obiektu na którym jest zamontowana instalacja fotowoltaiczna. Na forum pewnie nikt nie poda ceny za 1kWp mycia bo dużo większa będzie cena na wysokich budynkach lub ze stromym dachem, a niższa na pozostałych.
Po prostu trzeba wiedzieć o tym, że takie koszty mogą się pojawić w przyszłości.

Caro_lina 

Wysłany: 2015-11-30, 10:39   

Jeśli chodzi o dach, to mam dwuspadowy, a dom jest parterowy. Raczej chodziło mi o przedział cenowy, bo przed instalacją, to chciałabym poznać wszystkie koszty, a nie tylko te pierwsze. Wydaje mi się, że przedziały cenowe są dobrze opisane tutaj: http://pvportal.pl/nowosc...aleza-ich-ceny, ale nie wiem czy jeszcze coś powinnam wiedzieć, tak jak z tym myciem.

rott

Wysłany: 2015-12-22, 20:28   

Oczywiście, że się myje. Raz do roku to powinien być mus (a nawet co pół), aby uzyskać optymalną wydajność. Wiele czytałem opinii, że po umyciu, dopiero ludzie uzyskiwali zakładaną wydajność na zachodzie.

Kamil_K 

Wysłany: 2016-08-31, 14:10   

A jak wygląda proces mycia? Trzeba mieć jakieś specjalne płyny, czy można zwykłym płynem myjącym i delikatną szmatkę umyć?

Jeszcze jak jest zimą? Rozumiem, że trzeba odgarniać z nich śnieg.

energetyk 
inżynier

Wysłany: 2017-04-09, 14:13   

Mycie raz w roku to minimum. Można skorzystać z usług firm, które się tym zajmują, lub w przypadku małej elektrowni można samemu umyć panele, ważne żeby używać do tego wody zdeminaralizowanej oraz uważać żeby nie porysować powierzchni.

Odpowiedz do tematu