tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kilka pytań dotyczących instalacji PV
Autor Wiadomość
Franek 

Wysłany: 2013-10-18, 18:30   Kilka pytań dotyczących instalacji PV

Witam,
Jestem zainteresowany fotowoltaiką i mam parę pytań.
-falownik jest podłączony do instalacji 230v do jednej z faz i napięcie z ogniwa
jak i z sieci podawane jest równorzędnie do urządzenia. Czyli jeżeli urządzenie pobiera
mniej prądu niż wytwarza ogniwo, zasila je tylko właśnie ogniwo. Wieczorem kiedy jest
mniej słońca zasilanie idzie z ogniwa i z sieci,a w nocy tylko z sieci. Czy ta stabilizacja
jest całkowicie automatyczna i bez jakiś przerw dla urządzenia?

-Zastanawia mnie czy można podłączyć do sieci i czy jest to legalne
(trzeba mieć zgodę energetyki), bo w innych zestawach jest to osobne zasilanie,
gdzie trzeba mieć osobną instalacje.Wiadomo że nie będziemy sprzedawać energii (chyba że wejdzie ustawa która ma wejść wtedy niema tematu).

-czy trzeba mieć akumulatory ?

-zastanawia mnie jeszcze czy urządzenie będzie czerpać energię z sieci czy z ogniwa ? czy ogniwo wymusza jakoś pierwszeństwo ?

- czy kiedy nie będzie poboru energii w domu, energia nie będzie przekazywana do sieci energetyki, co może spowodować cofanie się licznika -mam elektroniczny

PV_SPEC

Wysłany: 2013-10-18, 18:53   

1. Inverter jest bezpośrednio podłączony do sieci 230V jak zwykłe urządzenie (przewody L, N, PE).
Jest dokładnie tak jak Pan napisał, inwerter nie wprowadza żadnych zakłóceń do sieci, synchronizuje się z nią i przekazuje do niej energię z paneli PV.

2. Generalnie prawo dopuszcza produkcję prądu na własny użytek, ale jeśli nadmiar energii będzie oddawany do sieci to należałoby zgłosić chęć przyłączenia takiej instalacji do ZE.
Najlepiej wystąpić o warunki przyłączenia. Znam jednak osoby, które mają podłączone takie instalacje do sieci już kilka lat bez żadnych formalności.

3. Inwerter nie potrzebuje żadnych akumulatorów.

4. Każdy uruchomiony odbiornik energii w pierwszej kolejności będzie korzystał ze źródła energii, które jest najbliżej czyli z Pańskiej elektrowni fotowoltaicznej (jeśli ta energia będzie niewystarczająca, wówczas dobierze sobie brakującą energię z sieci).

5. Jeśli w domu będą wyłączone wszystkie odbiorniki energii to energia z paneli PV zostanie oddana do sieci publicznej, czyli np do sąsiada.
Gdy posiada Pan stary licznik mechaniczny (z tarczą obrotową) to licznik powinien się zatrzymać lub nawet może się cofać.
W przypadku nowych liczników elektronicznych należy mieć dwukierunkowy lub jeden na odbiór a drugi na oddawanie energii.
(zwykłe liczniki elektroniczne nie rozróżniają kierunku przepływu prądu.

punto 

Wysłany: 2016-02-05, 11:54   

Ja też się zastanawiam nad panelami fotowoltaicznymi i pewnie już wkrótce się na nie zdecyduję. Jakby tak jeszcze wyjaśniła się sytuacja z net-mentoringiem to bedzie super.

Kamil_K 

Wysłany: 2016-09-01, 08:00   

A ja się zastanawiam nad czymś zupełnie innym. Wiadomo, że instalacje PV w Polsce nie są w stanie zapewnić 100% zapotrzebowania na prąd. Szczególnie jest to problematyczne zimą, gdy słońca jest mało. Gadałem z gościem z firmy, która będzie mi zakładać panele w przyszłym tygodniu (http://pro-sun.com.pl/instalacje-fotowoltaiczne/) i zasugerował mi ciekawą rzecz. Można taką instalacje PV wzbogacić o turbiny wiatrowe. Wiadomo, że nie te wielkie, tylko małe i domowe. One powinny ładnie dać energię i poprawić ilość produkowanego prądu. Tym samym da się zaoszczędzić jeszcze więcej.

Oczywiście całe przedsięwzięcie się zwraca dość długo, bo sam wiatrak kosztuje około 6-7 tysięcy, ale za to działa cały rok. W dzień i w nocy. Panele aż takiej wydajności nie mają.

Co o tym sądzicie?

Kwazor 
Elektronik

Wysłany: 2016-09-03, 13:27   

Jeśli myślisz że wiatr 4m/s da ci duzo mocy to obyś się nie zdziwił... od 6m/s to można o czynś myśleć... a najlepiej 12m/s ktore już lekko łeb urywa ( 48km/h ) ale takich wiatrów jest tylko kilkanaście dni w roku...

Najpierw popatrz na : Jaki masz średni wiatr w swoim regionie . Wykres mocy wiatraka a prędkość wiatru ( pamietaj że moc wzrasta do 3 potęgi przy 2 krotnie silniejszym wietrze ).

Do tego kształt terenu i wysokość zawieszenia turbiny...

I niech cię nie zwiedzie super chiper wydajność co niektórych ( patrz na wykres mocy--> wiatr ) bo ładnie można się naciąć...

PV_SPEC

Wysłany: 2016-09-08, 19:28   

Tak jak mówi "Kwazor" warto sprawdzic wykres mocy w całym zakresie prędkości obrotowej turbiny. W praktyce jednak 90% małych wiatraków w Polsce jest zamontowana w złych miejscach gdzie występują zakłócenia (zawirowania) wiatru lub w ogóle w miejscach osłoniętych.
Wiatraki mają ogromny potencjał ale muszą byc zamontowane wysoko i w szczerym polu :)

Odpowiedz do tematu