tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
porady - na co zwrócić uwagę decydując się na montaż
Autor Wiadomość
georgo 

Wysłany: 2014-07-23, 17:20   porady - na co zwrócić uwagę decydując się na montaż

Witam serdecznie.
Jestem w "przededniu" wyboru instalacji fotowoltaicznej w systemie "on-grid" czyli włączonej do sieci energetycznej (bez akumulacji energii). Zdecydowałem się na instalację o mocy 2,0kWp bo na tyle aktualnie mnie stać. Wybrany wykonawca przedstawił mi już ofertę i kosztorys. Poradźcie proszę na co Wy zwrócilibyście uwagę - pytam szczególnie te osoby, które już instalacje mają i mają doświadczenia (ilość ogniw, producenci, ilość inwerterów itp.). Proszę również o porady w zakresie zawarcia umowy o dystrybucje i o odsprzedaż energii (nie chodzi o sposób przeprowadzenia tych formalności bo je znam - ale o ewentualne "myki" jakie warto znać przed podpisaniem tych umów tak aby było najkorzystniej).

osmo

Wysłany: 2014-07-28, 14:09   

Wtrącę się do tematu - jaki zaproponowali koszt wykonania instalacji 2kW i jakich firm są panele i falownik?

solar

Wysłany: 2014-08-01, 20:09   

Będziesz to robił w programie prosument?

georgo 

Wysłany: 2014-08-28, 08:50   

No widzę że nikt nie chce doradzić..... szkoda.

Ostatecznie wybór padł na instalację 2,5 kWp opartą na:

10 panelach 250 Watt firmy Simax Green New Energy Europe (made in Vietnam)
2 inwertery firmy SMA Sunny Boy 1300TL (made in Germany) - każdy obsługuje po 5 paneli
Na całość 5 lat gwarancji.

Instalacja pracuje w sieci (umowa dystrybucyjna z Tauronem, umowa o sprzedaż energii również z Tauronem, licznik dwukierunkowy, licznik energii brutto z GPS obsługiwany bezprzewodowo). Póki co nie mogę zaopiniować czy zestaw pracuje dobrze bo dopiero dziś wszystko zostało zamontowane.

wind7 
Fotowoltaika :)

Wysłany: 2014-08-29, 14:47   

Dlaczego 2 inwertery? Nie za drogo wyszło?
Dziś słoneczny dzień - daj znać jakie miałeś wyniki.
No i wrzuć jakąś fotkę instalacji.

Pozdrawiam

georgo 

Wysłany: 2014-08-29, 15:55   

Wynikami podzielę się przy najbliższej okazji. Co do dwóch inwerterów; rozwiązanie wynika z konstrukcji dachu oraz usytuowania budynku. Bezpośrednio po wschodzie słońca pracuje od razu 5 paneli od wschodu, później całość 10 paneli aż do wieczora a następnie do samego zachodu słońca 5 paneli od zachodu. Przy takim rozwiązaniu wykorzystuję promienie o każdej porze bez stosowania obrotnic czy podobnych rozwiązań (które u mnie nie wchodzą w grę). Ale wymusiło to podzielenie instalacji na "dwa zestawy" - bo w porze wschodu i zachodu pracuje tylko połowa paneli i w tym czasie pojedynczy (większy) inwerter nie pracowałby na optymalnych parametrach. Oczywiście, że wyszło drożej o jeden inwerter ale i tak zmieściłem się w założonym budżecie.

wind7 

Wysłany: 2014-09-01, 09:59   

Faktycznie, w takim wypadku zastosowanie 2 inverterów było koniecznością.

georgo 

Wysłany: 2015-01-02, 22:02   

Witam ponownie. Instalacja pracuje już ponad 3 pełne miesiące więc mogę podać pierwsze wyniki. Instalacja wyprodukowała:

Październik 2014 - 131 kWh
Listopad 2014 - 51 kWh
Grudzień 2014 - 23 kWh

Jak widać produkcja w krótkie, jesienne dni gwałtownie maleje, pogoda była też fatalna - ale nie jest to chyba dla nikogo zaskoczeniem. Wyniki z października dobrze rokują na inne miesiące wiosenne i letnie więc jestem dobrej myśli. Najlepszy wynik to jak na razie ponad 7 kWh / dzień na samym początku października.
Mógłbym tu jeszcze przedstawić ile z tego zużyłem a ile odsprzedałem - ale to chyba na tym forum nie jest aż tak istotne. Dodam tylko, że od 1 grudnia dokonałem drobnej zmiany w instalacji i prawie całą energię zużyłem na własne potrzeby (sprzedałem tylko 4 kWh) co bardzo mnie cieszy ;).

Janek45

Wysłany: 2015-01-05, 22:49   

Wyniki jak najbardziej normalne, fajnie, że udało Ci się zużyć większą część energii.
Dostajesz jakiś raport od operatora sieci z informacją ile energii im przekazałeś?
Czy tylko odczyty z licznika?

OskarZ

Wysłany: 2015-01-07, 02:10   

Czy mógłbyś podzielić się wiedzą na temat ceny Twojej instalacji?
Co do inwerterów to dwa nie były potrzebne, wystarczyłby jeden z dwoma wejściami MPPt. Są droższe ale na pewno tańsze niż dwa inwertery z jednym MPPt.

georgo 

Wysłany: 2015-01-07, 23:00   

Janek45
dostaję co miesiąc raporty pdf od operatora. Ale mam odczyty z mojego konta na platformie www Taurona (dzięki licznikom bezprzewodowym). To wspaniałe narzędzie. Przedstawia w formie wykresów, tabel oraz w formie plików excel'a (do wyboru) statystyki roczne, miesięczne, dzienne dla produkcji, zużycia oraz sprzedaży. Do tego można za jednym kliknięciem dokonywać na jednym wykresie porównań do statystyk w Polsce, statystyk własnych, średnich itd. a nawet w odniesieniu do temperatury zewnętrznej. Super sprawa, dane są dostępne praktycznie od razu - z dnia na dzień, dostępna jest aplikacja na Adroida. Niestety nie we wszystkich regionach Polski Tauron udostępnia tę platformę. Poniżej przykładowy wykres dzienny.

OskarZ
zestaw kosztował 17000pln wraz z montażem i uruchomieniem. Z tej kwoty ja zapłaciłem 5000pln - reszta to dotacja gminna w ramach programu ochrony środowiska. Mam to szczęście mieszkać w gminie, która stara się o takie programy. Co do ilości inwerterów - w pełni zaufałem firmie która mi to montowała choć dyskusji na temat konfiguracji było naprawdę wiele. Nie będę uprawiał kryptoreklamy na tym forum i nie wymienię nazwy ale jest to firma, która na naszym rynku była pionierem i ma wieloletnie doświadczenie w całej Europie.

tauron.jpg
Plik ściągnięto 17037 raz(y) 119,39 KB

georgo 

Wysłany: 2015-05-06, 20:15   

Witam ponownie. Obiecałem, że czasami dam informacje o wynikach mojej instalacji. Poniżej dwa raporty z generacji brutto. Jeden obrazuje produkcję w miesiącu kwietniu w poszczególnych dniach, drugi miesięczne wykony w 2015 (instalację mam od września 2014). Zwracam uwagę na ogromne różnice pomiędzy miesiącami zimowymi a wiosną. Zobaczymy jak będzie w szczycie sezonu. Ogólnie jestem na razie bardzo zadowolony.
rok 2015 (do 06 maja - stąd na wykresie niski jeszcze wynik w maju)
[ Dodano: 2015-05-06, 21:16 ]
i miesiąc kwiecien 2015

rok 2015.jpg
Plik ściągnięto 15248 raz(y) 84,65 KB

kwiecien.jpg
Plik ściągnięto 15249 raz(y) 118,2 KB

wind7 

Wysłany: 2015-05-07, 11:58   

Muszę powiedzieć, że 14kWh energii wyprodukowanej przez 1 kwietniowy dzień to całkiem niezły wynik. Ciekawe jak instalacja sprawdzi sie latem, gdy panele nagrzeją się do wysokiej temp. i wydajność delikatnie spadnie. Ogólnie byłbym zadowolony na Twoim miejscu :)

Patrykk

Wysłany: 2015-05-08, 07:22   

Cena 17000zł za instalację to NETTO czy BRUTTO ?

georgo 

Wysłany: 2015-10-01, 19:55   

Cena Brutto.

Wykres na dzień 01.10.2015

generacja 2015.jpg
Plik ściągnięto 12643 raz(y) 98,46 KB

Odpowiedz do tematu