tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podatek dochodowy i VAT od sprzedaży energii z fotowoltaiki
Autor Wiadomość
PV-Admin
Administrator

Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 35
Wysłany: 2015-07-24, 21:08   Podatek dochodowy i VAT od sprzedaży energii z fotowoltaiki

W odpowiedzi na interpelację zgłoszoną przez posła Artura Bramorę Ministerstwo Finansów tłumaczy zasady opodatkowania zakupu i montażu mikroinstalacji OZE podatkiem VAT, a także podaje stawkę VAT za sprzedaż energii oraz sposób opodatkowania podatkiem dochodowym naliczanym od zysków z takiej działalności.

Jaki VAT od zakupu i montażu mikroinstalacji OZE?

Ministerstwo Finansów wyjaśniło, jak powinno naliczać się podatek VAT w przypadku zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej. Według MF w takim przypadku, obejmującym kompleksową usługę montażu, zastosowanie może znaleźć niższa stawka 8%, którą stosuje się "w przypadku dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – w przypadku budynków jednorodzinnych o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 300 m2 oraz mieszkań nie większych niż 150 m2".

Resort finansów podkreśla, że dopiero pełne zainstalowanie, w tym podłączenie do sieci, pozwala na realizację przez mikroinstalację funkcji zgodnych z jej przeznaczeniem. Z tego faktu wynika – według MF – że instalacja taka ma charakter usługi złożonej, na którą składa się zarówno dostawa samych urządzeń, jak również wykonanie połączenia z systemem ogrzewania mieszkania lub systemem przekazywania energii elektrycznej.

MF ocenia, że w zakresie VAT instalacja nie powinna być dzielona, a o kwalifikacji czy mamy do czynienia z dostawą towaru czy realizacją usługi powinien przesądzać „element, który w ramach danego świadczenia ma charakter dominujący”. Jak czytamy w interpretacji, „w przypadku gdy istotą transakcji będą inne czynności to mimo że w ramach takiej transakcji może także wystąpić wydanie towaru, powinna być ona traktowana jako świadczenie usług i opodatkowana stawką obniżoną po spełnieniu warunków wskazanych w art. 41 ust. 12 – 12b ustawy o VAT”.

Resort finansów dodaje, że „w przypadku robót związanych z instalowaniem zespołu urządzeń służących do wytwarzania energii (np. ogniw fotowoltaicznych) na dachu budynku mieszkalnego przekraczającego ww. limit powierzchniowy (odpowiednio 150 m2 i 300 m2) stawka obniżona będzie miała zastosowanie tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej".

Ponadto MF informuje o stawce VAT na instalacje realizowane poza budynkami mieszkalnym, powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 czerwca 2013 r., sygn. akt I FPS 7/12, w którym NSA stwierdza, że niższa stawka VAT „nie może mieć zastosowania do robót dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego wykonywanych poza budynkiem”.

– Minister Finansów podzielił pogląd prezentowany przez organy podatkowe oraz sądy, że powyższa preferencyjna stawka VAT nie dotyczy czynności związanych z montażem i instalacją mikroinstalacji OZE wykonywanych poza bryłami budynków (np. na garażach). Zatem w sytuacji, gdy dane roboty budowlane dotyczą montażu instalacji OZE zarówno w budynkach, jak i poza nimi, konieczne jest określanie podstawy opodatkowania oraz stawki podatku (podstawowej i obniżonej) z uwzględnieniem proporcji – wskazuje Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca Podatkowy, Partner w Advicero Tax.

Jak rozliczyć VAT od sprzedaży energii?

Ministerstwo Finansów podało też, że w przypadku sprzedaży energii z mikroinstalacji powinno stosować się stawkę VAT na poziomie 23%. Nie jest jasne natomiast, czy wpisane do ustawy o OZE stawki taryf gwarantowanych zawierają już wymienioną przez resort finansów stawkę VAT czy w przypadku sprzedaży energii w systemie taryf gwarantowanych przez podmioty objęte podatkiem VAT, taki podatek powinno się doliczyć do wymienionej w ustawie taryfy.

Jak dowiedzieliśmy się w Krajowej Informacji Podatkowej, sprzedaż energii przez osoby fizyczne, ze względu na ciągłość takiego procesu, jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, wobec czego może być w takim przypadku naliczany podatek VAT.

VAT może jednak nie objąć osób fizycznych czy firm, które nie zdecydują się na ten podatek, o ile ich obroty nie przekroczą w skali roku kwoty 150 tys. zł.

Firmy będące płatnikami VAT muszą jednak liczyć się z koniecznością wskazania na fakturze dla zakładu energetycznego podatku VAT i odprowadzenia z tego tytułu odpowiedniej sumy do Urzędu Skarbowego.

Trudno jednak znaleźć informację, czy 23-procentowy podatek VAT jest już ujęty we wpisanej do ustawy o OZE stawce taryfy gwarantowanej, czy w przypadku sprzedaży energii przez VAT-owca należy go do tej taryfy doliczyć. Nie precyzuje tego ani ustawa, ani stanowisko Ministerstwa Finansów.

– Sama ustawa o OZE niestety nie reguluje jednoznacznie tego zagadnienia. Odpowiedź na interpelację wydana przez Ministerstwo Finansów nie rozstrzyga niestety tej kwestii i nie zawiera wskazówek interpretacyjnych pozwalających na rozstrzygnięcie pojawiających się wątpliwości. W praktyce, biorąc pod uwagę dyskusje przy okazji poprzedniej wersji ustawy o OZE, może okazać się, że wskazane kwoty są cenami netto, jednak w oparciu o treść obowiązującej ustawy o OZE nie można jednoznacznie potwierdzić takiej konkluzji – informuje Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca Podatkowy, Partner w Advicero Tax Sp. z o.o.

Podatek dochodowy od sprzedaży energii z mikroinstalacji

Ministerstwo Finansów podkreśla, że zgodnie z ustawą o PIT obowiązek zapłaty podatku dochodowego nie wystąpi w sytuacji, w której wytworzona energia elektryczna zostanie wykorzystana na potrzeby własne, jednak opodatkowaniu podatkiem dochodowym będzie podlegał dochód uzyskany ze sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej niewykorzystanej na własne potrzeby podatnika.

Jeśli chodzi o koszty uzyskania przychodów, MG wskazuje, że „zastosowanie znajdzie generalna zasada wyrażona w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, w myśl której kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów niestanowiących kosztów podatkowych, wymienionych w art. 23 ustawy PIT”.

MF dodaje, że trudno wskazać na generalną metodę amortyzowania mikroinstalacji fotowoltaicznej. – Okres amortyzacji wiąże się bowiem z wysokością stawki amortyzacyjnej, a te są różne dla poszczególnych środków trwałych. Ponadto ustawa PIT daje możliwość podwyższania, bądź obniżania podstawowej stawki amortyzacyjnej dla określonych środków trwałych ze względu na warunki ich eksploatacji, a co za tym idzie okres amortyzacji może być wydłużany, jak i skracany – informuje resort finansów.

Jak podatki rozliczają obecni prosumenci?

Obecnie osoby fizyczne, które sprzedają energię z mikroinstalacji, działając na podstawie nowelizacji Prawa energetycznego z 26 lipca 2013 r. (tzw. małego trójpaku), mogą sprzedawać do sieci nadwyżki nieskonsumowanej energii po niskiej stawce wynoszącej 80% ceny hurtowej energii z poprzedniego roku. Taki poziom sprawia, że trudno przekroczyć w skali roku obroty na poziomie 150 tys. zł.

Jak tłumaczy jeden z pierwszych prosumentów w Polsce, który uruchomił sprzedaż energii ze swojej instalacji na zasadach „małego trójpaku”, zakład energetyczny – w tym wypadku PGE Obrót – nie wymaga wystawiania rachunków za sprzedaż energii do jego sieci i co miesiąc przelewa sumę należną za sprzedaż energii bazując na informacji przekazanej przez spółkę PGE Dystrybucja, która zdalnie pobiera dane o ilości energii wprowadzonej do sieci.

Przychody ze sprzedaży energii są rozliczane na zasadach ogólnych, przy czym zakład energetyczny nie pobiera zaliczki na podatek dochodowy i wystawia PIT 8C w terminie do końca lutego po zakończeniu roku podatkowego.
 
     
bwh

Dołączył: 20 Lut 2016
Posty: 1
Skąd: Roztocze
Wysłany: 2016-02-20, 10:19   

Witam wszystkich, to mój pierwszy tutaj post.. ;) Czyli z PGE/Taurona i innych powinniśmy dostać PIT 8? Czy już ktoś otrzymał? Paweł
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 11