tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fotowoltaika w Polsce dopiero za 6 miesięcy!!!
Autor Wiadomość
PV-Admin
Administrator

Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 36
Wysłany: 2015-12-18, 15:44   Fotowoltaika w Polsce dopiero za 6 miesięcy!!!

Potwierdzają się wcześniejsze zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego dotyczące przesunięcia daty wprowadzenia nowego systemu wsparcia. Do Sejmu trafił poselski projekt nowelizacji ustawy o OZE, która zakłada odroczenie o 6 miesięcy wejścia w życie nie tylko nowego systemu aukcyjnego, ale także systemu wsparcia, którym – zgodnie z brzmieniem obowiązującej ustawy o OZE – od początku stycznia mają zostać objęci właściciele mikroinstalacji.

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, którą parlament przyjął w lutym br. i która weszła w życie w maju, z dniem 1 stycznia 2016 r. w życie ma wejść rozdział IV tej ustawy poświęcony nowym zasadom dopłat dla producentów zielonej energii. Zmienić mają się zasady nie tylko sprzedaży energii z uruchamianych po 2015 r. większych instalacji OZE działających w ramach systemu aukcyjnego, ale także z mniejszych instalacji OZE o mocy do 40 kW określonych jako tzw. mikroinstalacje.

Teraz jednak, zaledwie na kilkanaście dni przed planowanym wejściem w życie nowego systemu wsparcia, do Sejmu trafił przygotowany przez PiS, poselski projekt nowelizacji ustawy o OZE, który ma na celu odroczenie wejścia w życie nowych regulacji o 6 miesięcy – do końca czerwca 2016 r.

Jak czytamy w projekcie nowelizacji, rozdział 4 ustawy o OZE ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2016 r.

W nowelizacji proponuje się również przesunięcie wygaśnięcia przepisów Prawa energetycznego w art. 9e, który dotyczy wydawania świadectw pochodzenia (zielonych certyfikatów) – z zapisanej w obecnej wersji ustawy daty 1 stycznia 2016 r. na 30 czerwca 2016 r.

– Wejście w życie zaproponowanej nowelizacji pozwoli na dokończenie procesów inwestycyjnych, które z przyczyn niezależnych od inwestorów nie mogły zostać zakończone do końca bieżącego roku. Dodatkowe vacatio legis w wymiarze 6 miesięcy umożliwi oddanie tych inwestycji do użytkowania i skorzystanie przez wytwórców energii elektrycznej z prawa do otrzymywania świadectw pochodzenia – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o OZE.

Złożona w Sejmie nowelizacja ustawy o OZE ma wejść w życie z dniem 31 grudnia 2015 r. Najpierw jednak wymaga przeprowadzenia całego parlamentarnego procesu legislacyjnego, w przypadku którego projekt nowelizacji jest na samym początku.

Jak autorzy nowego projektu nowelizacji ustawy o OZE argumentują potrzebę jej przyjęcia?

W uzasadnieniu projektu nowelizacji czytamy, że przepisy obowiązującej ustawy o OZE wymagają:

1. Przeprowadzenia dodatkowej oceny skutków regulacji i wprowadzenia mechanizmów umożliwiających unikniecie upadłości obecnie funkcjonujących biogazowni rolniczych i ich dalszy rozwój;

2. Przygotowania niezbędnych regulacji w zakresie zasad lokalizacji i budowy elektrowni wiatrowych na lądzie;

3. Dokończenie procesów inwestycyjnych, które z przyczyn niezależnych od inwestorów nie mogły zostać zakończone do końca bieżącego roku. Dodatkowe vacatio legis w wymiarze 6 miesięcy umożliwi oddanie tych inwestycji do użytkowania i skorzystanie przez wytwórców energii elektrycznej z prawa do otrzymywania świadectw pochodzenia.

– Niezależnie do powyższego w ocenie projektodawców odroczenie wejścia w życie rozdziału 4 ustawy umożliwi Ministrowi Energii zakończenie prac legislacyjnych związanych z nowelizacją ustawy tzw. technicznej mającej na celu usunięcie wątpliwości interpretacyjnych prawnych i redakcyjnych przepisów rozdziału 4, w szczególności w części umożliwiającej skorzystanie przez prosumentów (mikrowytwórców), wytwarzających energię elektryczną w mikroinstalacji, z mechanizmu wsparcia określonego w art. 41, w kontekście możliwości i dopuszczalności korzystania z pomocy publicznej – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

W zakresie zmian w ustawie o OZE możemy spodziewać się nowych regulacji dotyczących energetyki wiatrowej, czyli realizacji postulatów zgłaszanych od dłuższego czasu przez PiS.

nowelizacja_ustawy_o_OZE_projekt_PiS.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 383 raz(y) 128.69 KB

 
     
Kwazor 
Elektronik

Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 42
Skąd: Reda
Wysłany: 2015-12-19, 20:44   

No i już kombinują .. Ktoś się nie dowie na czas złoży papiery 02.01.2016 i dostanie na starych zasadach...

Zrobią nowelizację nowelizacji i tak bez końca :D
 
     
PV-Admin
Administrator

Dołączył: 23 Lis 2012
Posty: 36
Wysłany: 2016-01-26, 20:45   

w dniu 29 grudnia 2015 r. Sejm uchwalił, po poprawkach Senatu, ustawę o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii ("Ustawa OZE") oraz ustawy – Prawo energetyczne. Celem noweli jest opóźnienie wprowadzenia zmian w systemie wsparcia odnawialnych źródeł energii ("OZE") przewidzianych w rozdziale 4 Ustawy OZE.

Nowy system wsparcia, czyli aukcje dla dużych wytwórców energii i system feed-in tariff dla prosumentów, zgodnie z Ustawą o OZE miał wejść w życie 1 stycznia 2016 roku. Nowy rząd szybką nowelizacją w grudniu ub.r. opóźnił jednak wejście w życie tych przepisów do 1 lipca 2016 r., tłumacząc, że dalsze prace pozwolą dopracować system wsparcia dla energetyki odnawialnej. Dodatkowo, niewątpliwie na decyzję o opóźnieniu wejścia w życie rozdziału 4 Ustawy OZE miała wpływ konieczność notyfikacji Ustawy OZE do Komisji Europejskiej w celu zbadania zgodności przewidzianych w niej mechanizmów pomocy publicznej z prawem UE.
Mimo opóźnienia wejścia w życie nowych przepisów o wsparciu OZE, ustawa wprowadza część rozwiązań modyfikujących system wsparcia w postaci świadectw pochodzenia. Świadectwa nie będą przysługiwać dużym hydroelektrowniom (pow. 5 MW) za energię wytworzoną od dnia 1 stycznia 2016 r. Z kolei instalacje spalania wielopaliwowego (z wyłączeniem dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego) otrzymają za energię wytworzoną od dnia 1 stycznia 2016 r. o połowę mniej świadectw niż dotychczas.

Nowela zawiera także przepisy umożliwiające wydawanie świadectw pochodzenia na podstawie dotychczasowych przepisów przez kolejne pół roku oraz przedłuża istniejący obowiązek zakupu energii i ciepła z instalacji OZE przez sprzedawców z urzędu lub podmioty zajmujące się obrotem ciepłem. Utrzymano także obowiązek zakupu przez sprzedawców z urzędu energii wyprodukowanej przez prosumentów w mikroinstalacjach. Jednak cenę zakupu zwiększono z dotychczasowych 80% do 100% średniej ceny energii na rynku konkurencyjnym z poprzedniego kwartału.
Przewidziano także przejściowe regulacje utrzymujące możliwość samodzielnego rozliczenia i skorzystania z ulg w spełnieniu obowiązku umorzenia świadectw pochodzenia przez odbiorców przemysłowych. Odbiorcy ci będą zobowiązani do 30 czerwca 2017 r. spełnić ten obowiązek osobno za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r., a rozliczyć się z niego przed Prezesem URE do 31 sierpnia 2017 r.

Opóźnienie wejścia w życie nowego systemu wsparcia OZE spowodowało także opóźnienie w rozpoczęciu pobierania opłaty OZE. Taryfy zatwierdzone przez Prezesa URE w części dotyczącej poboru tej opłaty będą obowiązywać od 1 lipca 2016 r.

Ruch prosumencki, wciąż w Polsce niewielki, ale dynamicznie się rozwijający, mocno liczy na przepisy ustawy o OZE, dzięki którym nadwyżki wyprodukowanej energii elektrycznej odprowadzonej do sieci można by było odsprzedać po tzw. taryfie gwarantowanej. Obietnica wsparcia w postaci systemu feed-in tariff skłonia wiele osób do planowania wybudowania własnej mikoroinstalacji OZE.

Niewątpliwie rynek branży fotowoltaicznej rozwija się bardzo dynamicznie zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Według statystyk globalny rynek PV wzrósł w 2015 o 34%. Natomiast skupiając sie wyłącznie na Polsce, śmiało można stwierdzić, że rok 2015, był rokiem fotowoltaiki. Według danych Urzędu Regulacji Energetyki po trzecim kwartale 2015 r. ilość instalacji fotowoltaiczynch wynosiła 2996 o łącznej mocy 69,18 MW.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0.1 sekundy. Zapytań do SQL: 14