tytuł grafiki fotowoltaika toruń
Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej Strona Główna Fotowoltaika Forum - forum energii odnawialnej
Fotowoltaika forum, opinie, informacje...

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy ogniwo fotowoltaiczne się sprawdzi?
Autor Wiadomość
michu 

Wysłany: 2013-04-04, 12:50   Czy ogniwo fotowoltaiczne się sprawdzi?

Witam!
Potrzebuję zasilać tylko niewielka lodówkę i lampkę nocną, oraz ładowarkę do telefonu. Tam gdzie chce to robić nie ma prądu.

Wymyśliłem coś takiego:
Mam ogniwo fotowoltaiczne, które ładuje mój akumulator. Do akumulatora podłączona jest przetwornica 12/ 230 V (800W powinna być dobra) która zasila lodówkę, lampkę (żarówka max 40W) i ładowarkę.

Czy takie rozwiązanie jest sensowne? Ile ogniwo(wa) potrzebne do tego z całym niezbędnym osprzętem może kosztować?

Kwazor 
Elektronik

Wysłany: 2013-04-15, 18:36   

Najbardziej fatalny rodzaj przetwarzania energii.... ale jak nie ma innego wyjscia ...
Poszukał bym lodówki z kompresorem BLDC ( na prad stały ) nie mylić z lodówkami opartymi o moduł peltiera...

Musiał byś zobaczyć czy nawet jesli ma byc klasyczna lodówka ~220V... to czy przetwornica nie "siądzie" przy rozruchu agregatu.

Po co zarówka 40W na 220V ? Sama strata aku->przetwornica--- tu mamy straty !
Ładowarki ( podejrzewam komórka ) kup taką na 12V lub nawet robiło sie patent zwykły stabilizator 7806 i mały radiator i to śmigało..

Pamietaj lodówka na poczatku bierze sporo większa moc niż jest napisane na agregacie ..( lodówa nie schłodzona )

A co do obliczeń to musisz sobie policzyć ... sprawność akumulatora (0.7 ) dla ładowania rozładowanie 0.9 .. ile Wh pobrała by lodówka z przetwornica w ciągu dnia... itd...

Bilans energetyczny waża sprawa... zawsze musi być na +

michu 

Wysłany: 2013-05-11, 11:22   

Dzięki za odpowiedź... wiem, że straty będą dość duże, no ale już się z tym pogodziłem :)
Panel słoneczny chciałbym kupić 240-250W i do tego 4 akumulatory po 20Ah.

Mam jeszcze pytanie:
Jakiej firmy kupić regulator ładowania akumulatorów żeby był dobry i bezawaryjny?

SylwekK 
komb-INATOR

Wysłany: 2013-05-11, 16:27   

Prawdę mówiąc za długo na takich akumulatorach Ci to nie popracuje. Ja mam panele 120W i przetwornice sinus 500W, z aku żelowymi 2x55Ah (nie dawno wysiadły mi zwykłe kwasówki 120Ah) połączonymi szeregowo (instalacja 24V) i o ile kilka ładnych godzin mi to spokojnie popracuje przy niewielkim obciążeniu (do 200W - max tyle mam pobór wieczorem jak puszczam na mieszkanie między godziną 19 a 23) to już przy pełnej mocy z akumulatorów ssie nieco ponad 20A(!) co przekłada się na drastycznie skrócony czas pracy. Pojemność akumulatorów przeważnie spada przy większym obciążeniu i w tym wypadku myślę (nie sprawdzałem), że jakby to 2 godziny popracowało to już bym był szczęśliwy :mrgreen:
Sama regneracja po wieczornym korzystaniu w dzień słoneczny trwa max do godz. 11 - tzn. aku są już naładowane w pełni. Zapewne dzięki śledzeniu słońca, bo panel cały czas jest prostopadle do "światełka" - zyskuje na tym dziennie co najmniej 30-40% (!) energii. Ty prawdopodobnie takiej możliwości nie będziesz miał więc ładowanie będzie dłużej trwało.
No niestety lodówka "załatwia" tu cały interes. Jak poprzednik wspomniał przy jej rozruchu to miałbyś praktycznie zwarcie na przetwornicy.
Aha, regulator mam Phocos CX 10A 12/24V - dla mojej instalacji wystarczy. Służy mi tylko do kontroli ładowania (bo ma też programowane wyjście dobioru). Od samego początku pracuje bezawaryjnie (odpukać) i jestem z niego zadowolony. Pięknie sygnalizuje też stan aku. Osobiście polecam.

Krzysztof Turek 
Krzysztof Turek

Wysłany: 2015-01-20, 15:30   

michu - nie wiem czy rozwiązałeś swój problem ale dopiero dziś go znalazłem a tego typu pytania są u mnie dosyć typowym przypadkiem (od 2008 roku prowadzę firmę zajmująca się fotowoltaiką).
O ile wymienione przez Ciebie urządzenia raczej nie będą stanowić problemu dla prostego systemu baterii słonecznych z regulatorem i akumulatorem o tyle zawsze największym znakiem zapytania jest lodówka.
Ale po kolei:
Na początek jedna ważna uwaga - w sumie to rada - posłuchaj Kwazor. Zastanów się czy nie można by zrobić wszystkiego na 12V.
Bez problemu znajdziesz żarówki na 12V, ładowarkę do telefonu na 12V, ładowarkę do laptopa na 12V, telewizor LED na 12V a nawet grzałkę - mały czajnik podpinany bezpośrednio do akumulatora na 12V - taki na jedną - dwie herbatki. Innymi słowy zastanów się czy nie dasz rady wyeliminować z układu przetwornicę ze względu na jej straty i sprawność.
Co do lodówki na 12V to też warto poszukać. Ja mam taką w ofercie. Ale ponieważ jest renomowana, stworzona specjalnie do systemów fotowoltaicznych zasilanych z ogniw fotowoltaicznych, bardzo oszczędna to kosztuje nie mało (1000 euro netto). Jeśli Ci nie przeszkadza cena to warto - sprzęt na tyle oszczędny że planowana przez Ciebie bateria słoneczna będzie w okresie letnim na pewno za duża jak na zapotrzebowanie tej lodówki.
Jeśli się nie da to postaraj się wszystkie elementy poza lodówką ustawić na 12V a z lodówką zrób tak:
Kup lodówkę małą taką której roczne zużycie nie przekracza 200 kWh - będzie ona potrzebować około 0,5 kWh na dobę - tyle w okresie letnim da Ci realnie bateria słoneczna 250W. Do tego kup porządną przetwornicę z czystym sinusem. Np. przetwornicę Victron Energy Phoenix 12/350 - polecam tą ponieważ jest energooszczędna i dobrze znosi przeciążenia i jest naprawdę trwała. Kosztuje około 700 zł
Co dalej. Ponieważ bateria słoneczna 250W ma standardowo napięcie w punkcie mocy maksymalnej 30V musisz zastosować regulator MPPT żeby konwertował napięcie z 30V na 12V i jednocześnie zwiększał prąd ładowania. Niestety ten model Phocos który polecał SylwekK się do tego nie nadaje. Rozsądną propozycję jest np. to:
Reklama firmy to w dziale : Sprzedam lub na PW
To masz link do mojego bloga o parametrach baterii słonecznych - mam nadzieję ze będzie pomocny w doborze odpowiedniego regulatora ładowania do paneli fotowoltaicznych:
https://solarid.pl/blog/parametry-baterii-slonecznych
A na koniec akumulator. Podobnie jak wcześniej warto posłuchać rady innych forumowiczów. SylwekK - słusznie zauważył że do takiego zastosowania trzeba zastosować większa pojemność. Policz choćby jaka pojemność na dobę zużyje lodówka (0,5 kWh = 42 Ah) to jest na samą lodówkę - teraz dodaj fakt że masz jeszcze inne urządzenia, potrzebujesz mieć bufor przynajmniej na dwa dni (jeśli jednego dnia naładujesz akumulator a drugiego będzie pochmurno to energii braknie w akumulatorze 80 Ah już następnego dnia).
Optymalna pojemność dla baterii słonecznej 250W i regulatora MPPT wynosi 200 Ah.
Mam nadzieję że te informacje będą dla Ciebie przydatne. Chyba że już masz swój system to opisz co wybrałeś i jak Ci to wszystko działa..
Ostatnio zmieniony przez Kwazor 2015-01-22, 05:58, w całości zmieniany 1 raz  

Odpowiedz do tematu